آمار فروش آمار فروش پردازنده‌های گرافیکی (GPU) به بالاترین پیشرفت خود رسیده است

آمار فروش پردازنده‌های گرافیکی به بالاترین پیشرفت خود رسیده است

گزارشات اخیر حاکی از آن است که آمار فروش پردازنده‌های گرافیکی (GPU) با جهش تاریخی ۲۴ درصدی نسب به سال گذشته، رقم ۷۶.۲ میلیون واحد GPU را در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ به ثبت رسانده‌اند. در ادامه با گیماتک همراه باشید.

گزارش اخیر Jon Peddie Research نشان می‌دهد که در دوره زمانی سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۲۳ در مجموع ۷۶.۲ میلیون GPU به فروش رسیده است که ۲۴ درصد بالاتر از آمار دوره مشابه سال گذشته است.

این بالاترین نرخ پیشرفت سال به سال آمار فروش پردازنده‌های گرافیکی طی ۲۵ سال گذشته می‌باشد. قابل توجه است این رقم یک پیشرفت ۶ درصدی را نسبت به سه‌ماهه گذشته نشان می‌دهد.

JPD پیش‌بینی کرده است که فروش سالانه GPU از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶ به‌طور متوسط ۳.۶ درصد افزایش پیدا خواهد کرد تا درنهایت در سال ۲۰۲۶ پنج میلیارد GPU در سراسر جهان مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین JPD معتقد است که طی ۵ سال آینده، نرخ نفوذ پردازنده‌های گرافیکی مجزا در میان کاربران به ۳۰ درصد برسد.

 

 

دکتر جان پدی، رئیس گروه JPG در این رابطه می‌گود: «سه‌ماهه چهارم سال به‌طور معمول برای بازار GPU چندان خوب نیست، اما این بازه زمانی برای سال ۲۰۲۳ بسیار بالاتر بود و این نشان‌دهنده‌ی این است که سال آینده، سال بسیار خوبی برای بازار پی سی خواهد بود.

سازندگان GPU و قطعات PC درحال معرفی به اصطلاح کامپیوترهای هوش مصنوعی خود هستند تا به این امید، یک چیز جدید و ترغیب کننده را به بازار ارائه کنند. و این درحالی است که ما بیش‌تر از ده سال است که کامپیوترهایی با قابلیت هوش مصنوعی را در اختیار داریم و درواقع مشکل این بوده و هنوز هم است که هوش مصنوعی که آن‌ها شتاب می‌دهند کجا است؟»

پدی در ادامه افزود: «اما این هوش مصنوعی در راه است و نمونه‌های اولیه آن را در Adobe، مایکروسافت و تأمین کنندگان CAD به خوبی مشاهده می‌کنیم. اما احتمالا و حداقل تا پایان سال به بازار مصرف‌کنندگان عادی راه پیدا نخواهد کرد. بنابراین توصیه می‌کنیم که در خوش بینی و اشتیاق هم محتاط عمل کنید.»

 

بیشتر بخوانید :
مادربرد ROG MAXIMUS Z790 APEX ENCORE از ASUS معرفی شد

 

منبع: Tweaktown

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *