GPU پرچمدار نسل بعد Nvidia قادر است تا ۷۰ درصد سریع‌تر از RTX 4090 باشد

GPU پرچمدار نسل بعد Nvidia قادر است تا ۷۰ درصد سریع‌تر از RTX 4090 باشد

طبق اطلاعات منتشر شده اخیر GPU نسل بعد Nvidia قادر خواهد بود تا ۷۰ درصد سریع‌تر از RTX 4090 باشد. به تازگی شایعاتی درباره پردازنده گرافیکی پرچم‌دار سری Blackwell مطرح شده است که نشان‌دهنده‌ی جهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی عملکرد آن نسبت به RTX 4090 می‌باشد. در ادامه با گیماتک همراه باشید.

شایعات منتشر شده در طی ماه‌های گذشته، تصویر واضحی از آنچه که باید از نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی انویدیا انتظار داشته باشیم در اختیار ما قرار می‌دهند؛ اما این تصور ذهنی با انتشار اطلاعات جدیدتر دستخوش تغییر می‌شود.

هرچندکه این تغییرات نشان‌دهنده این می‌باشد که برنامه‌های تیم سبز برای توسعه نسل جدید تراشه‌های گرافیکی خود به خوبی در جریان است، اما درهرحال به‌نظر می‌آید که میزان برتری قوی‌ترین عضو این نسل نسبت به RTX 4090 هنوز به‌صورت قطعی مشخص نشده است.

اطلاعات جدیدی که از پرچم‌دار سری Blackwell به‌دست ما رسیده است نشان دهنده آن است که این GPU که به احتمال زیاد RTX 5090 نامیده خواهد شد، از ۶۰ تا ۷۰ درصد برتری عملکرد نسبت به لیدر این نسل یعنی RTX 4090 برخوردار است.

ضمن اینکه مطابق معمول هیچ یک از اعضای سری RTX 5000 از ظرفیت کامل die مورد استفاده در ساختار خود بهره‌مند نخواهند بود. این سطح از برتری عملکرد که از سوی منابع کانال Moore’s Law is Dead مطرح شده است، با شایعات قبلی در خصوص برتری ۱.۷ برابری آن نسبت به نسل قبل هم راستا است. این جهش، مشابه تغییری است که از نسل RTX 3090 به 4090 سراغ داریم.

 

درنهایت، شرایط به این بستگی دارد که Nvidia چه میزان از ظرفیت هسته‌های تراشه GB202 را در مدل 5090 مورد استفاده قرار دهد. همچنین باتوجه‌به رشد روزافزون بازار سخت‌افزار توسعه هوش مصنوعی که اخیراً ارزش سهام انویدیا در بازار سرمایه را به بالاترین حد خود در تاریخ عملکرد این شرکت رسانده است، باعث می‌شود تا Nvidia سیاست متفاوتی را در خصوص پردازنده‌های سری RTX 5000 اتخاذ کرده و سطح عملکرد آن‌ها را نسبت به شرایط مقتضی متغیر کند.

از سوی دیگر، اطلاعاتی که از شرکت رقیب و پردازنده‌های گرافیکی نسل جدید AMD به‌دست آمده است، نشان‌دهنده‌ی رقیب مستقیم و قابل ذکری در کلاس عملکرد 5090 نیست.

تیم قرمز عملاً اعتراف کرد که کارت گرافیک Radeon RX 7900 XTX به‌عنوان پرچم‌دار این نسل آن‌ها بیشتر به RTX 4080 نزدیک است تا 4090، اما فاصله بین لاین‌آپ جدید AMD و سری RTX 5000 از چیزی که است هم بزرگ‌تر خواهد شد. چراکه گفته شده است AMD اصلاً پرچمداری را برای سری جدید کارت‌های گرافیک خود در نظر نگرفته است. این شرایط باعث می‌شود تا دست انویدیا برای قیمت گذاری کارت گرافیک 5090 نیز باز باشد. چیزی که MLID پیش‌بینی می‌کند به ۲۰۰۰ دلار هم برسد (قیمت مصوب 4090 در زمان عرضه ۱۶۰۰ دلار تعیین شده بود.)

پیش‌تر نیز گفته شده بود که زمان عرضه‌ احتمالی محصولات سری Blackwell اواخر ۲۰۲۴ تا اوایل ۲۰۲۵ خواهد بود اما MLID حالا بازه زمانی سه‌ماهه چهارم سال مالی ۲۰۲۴ را برای این اتفاق محتمل‌تر می‌داند. این بازه زمانی بیشتر به کارت گرافیک 5090 اختصاص دارد و مشخص نیست که چه محصولاتی بعد از این GPU روانه بازار خواهند شد. در هرحال اکثر مدل‌های سری RTX 5000 در سال ۲۰۲۵ به بازار عرضه خواهند شد.

انتظار می‌رود که مدل پرچم‌دار این نسل ۵۰ درصد هسته‎‌های بیشتری نسبت به 4090 داشته باشد. این میزان درکنار ارتقا ۵۲ درصدی پهنای باند حافظه‌ی گرافیکی این کارت و همچنین افزایش ۷۸ درصدی ظرفیت حافظه کش L2 و ۱۵ درصد پیشرفت در زمینه فرکانس عملکرد، از جمله‌ی تغییرات موردانتظار برای 5090 محسوب می‌شوند.

علاوه‌بر‌ موارد گفته شده، استفاده از حافظه گرافیکی GDDR7 با رابط گذرگاه ۳۸۴ بیت آن که از فناوری ارتباطی DisplayPort 2.1 و PCIe 5.0 پشتیبانی می‌کند، به‌همراه فناوری ساخت ۳ نانومتری TSMC، این افزایش عملکرد را رقم خواهند زد.

 

بیشتر بخوانید :
پردازنده‌های نسل ۱۵ اینتل از فناوری Hyper-threading پشتیبانی نمی‌کنند

 

منبع: Techspot

 

 

 

یک دیدگاه درباره;GPU پرچمدار نسل بعد Nvidia قادر است تا ۷۰ درصد سریع‌تر از RTX 4090 باشد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *