تاثیرات Metal Gear Solid روی اولین بازی Splinter Cell چه بوده است؟

طبق آنچه که گفته شده، اعضای تیم یوبیسافت در ساخت اولین بازی Splinter Cell، الهام زیادی از سبک تأثیرگذار جاسوسی مخفی‌کاری و اکشن ساخته شده توسط هیدئو کوجیما یعنی بازی Metal Gear Solid گرفته‌اند.

اگرچه Metal Gear Solid، شاهکار هیدئو کوجیما در سال ۱۹۹۸، اولین بازی‌ای نبود که ایده مخفی‌کاری در مراحل پیچیده و بدون سلاح را مطرح کرد، اما نقشی انکارناپذیر در محبوبیت بخشیدن به این سبک ایفا کرده است. شهرت این بازی امروزه بیشتر به داستان ضد جنگ پیچیده و میان‌پرده‌های سینمایی بلندپروازانه که گاه اغراق‌آمیز به نظر می‌رسند، گره خورده است. اما نفوذ ماندگار Metal Gear Solid در صنعت بازی، مدیون نوآوری ظریف آن در بخش مخفی‌کاری محتاطانه و هوشمندانه‌اش بود.

در مصاحبه‌ای با شماره ۲۶۱ مجله رترو گیمر، فاش شده است که سازندگان اولین بازی Splinter Cell، برای خلق اولین حضور سم فیشر در صنعت ویدئو گیم، از ماجراجویی‌های سالید اسنیک در بازی Metal Gear Solid الهام گرفته‌اند.

فرانسوا کولون، کارگردان اولین بازی Splinter Cell، در این مصاحبه گفت: «Metal Gear Solid به ما نشان داد که چطور باید مکانیک‌های مخفی‌کاری را طراحی کرد.» او به‌طور خاص به قوانین شفاف این بازی کلاسیک اشاره می‌کند که همیشه شرایط را برای بازیکن روشن می‌کرد و به او می‌گفت که در هر موقعیت چطور باید واکنش نشان دهد.

کولون ادامه داد: «این اثر مجموعه‌ای کامل و منسجم از قوانین است که مسیر را برای هر بازی مخفی‌کاری تعیین کرده است. اگر یکی از این عناصر را حذف کنید، تجربه بازی کسل‌کننده، آزاردهنده یا مسخره می‌شود. Metal Gear Solid در این زمینه عالی عمل کرد. هیچ‌گونه سرخوردگی‌ای وجود نداشت، شما می‌فهمیدید که چه زمانی باخته‌اید و بازی را مقصر نمی‌دانستید.»

دهه‌ها بعداز ظهور این دو غول در دنیای بازی‌های مخفی‌کاری، شاهد چرخه‌ای جالب هستیم. شرکت کونامی با انتشار مجموعه ریمسترها و ریمیک‌های مورد انتظار Metal Gear Solid، به میدان بازگشت. و از سوی دیگر نیز شرکت یوبیسافت با معرفی ریمیک Splinter Cell، شور و اشتیاق را در دل طرفداران برانگیخت، اما از زمان رونمایی آن تاکنون خبری از این پروژه منتشر نشده است.

 

منبع: Games Radar

 

 

 
بیشتر بخوانید :
تریلر سینمایی بازی Assassin’s Creed Shadows منتشر شد

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بیشتر بخوانید: