احتمالاً تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۲ میلیون خانوار اروپایی از انرژی خورشیدی استفاده خواهند کرد

گزارشات پژوهشگران نشان می‌دهد که ۵۳ درصد خانه‌های مستقل اروپایی می‌توانستند تمام نیازهای انرژی خود را در سال ۲۰۲۰ تنها با تابش‌های آفتاب برطرف کنند. این قابلیت وجود دارد که ظرفیت اعلام شده تا سال ۲۰۵۰ به ۷۵ درصد افزایش یابد. اما نکته قابل توجه این است که، در شرایط فعلی یا آینده ترک شبکه برق برای تک‌خانوارها مزیت اقتصادی ندارد.

طبق آنچه که پژوهشگران تخمین زدند،  خودکفایی انرژی تا سال ۲۰۵۰ برای ۲ میلیون (۲درصد) از ۴۱ میلیون خانه تک‌خانواده‌ای در اروپا از لحاظ اقتصادی ممکن خواهد بود. البته به‌ این شرط که این خانوارها مایل باشند هزینه ترک شبکه برق را پرداخت کنند. این هزینه تا ۵۰ درصد بیشتر از هزینه باقی‌ماندن در شبکه است.

خودکفایی در تولید برق در مقیاس فردی

در کشورهای پیشرفته، هزینه‌های شبکه برق رو به افزایش است و همزمان تکنولوژی‌های انرژی تجدیدپذیرارزان‌تر می‌شوند. بنابراین، خانه‌های بیشتری در طول زمان به تولید انرژی تجدیدپذیر برای خود تمایل نشان می‌دهند. مطالعات و برنامه‌های بسیاری انتقال ۱۰۰ درصد ظرفیت‌های تولید انرژی به انرژی‌های تجدیدپذیر را در سطح قاره‌ای، ملی و منطقه‌ای بررسی کرده‌اند. اما پژوهش حاضر اولین تحلیلی است که این انتقال را در سطح فردی ارزیابی می‌کند.

پژوهشگران برای شناسایی مناطق و ساختمان‌هایی با بیشترین امکان برای خودکفایی، یک پایگاه داده از خانه‌های اروپا تهیه کردند که شامل ۴٬۰۰۰ نوع خانه متفاوت (از لحاظ معماری، تقاضای برق، شرایط اقلیمی و اقتصاد محلی) می‌باشد. آن‌ها سپس برای این خانه‌ها سیستم بهینه تولید برق از منابع تجدیدپذیر طراحی کردند.

پژوهشگران از نتایجی که به دست آوردند، برای تخمین امکان اقتصادی و فنی خودکفایی انرژی برای ۴۱ میلیون خانه مستقل و تک‌خانواده در اروپا استفاده کردند. ۵۳ درصد از این خانه‌ها می‌توانستند در سال ۲۰۲۰ به خودکفایی انرژی برسند و این نسبت می‌تواند تا سال ۲۰۵۰ به ۷۵ درصد افزایش پیدا کند.

ترک شبکه برق هم در ۲۰۲۰ و هم در ۲۰۵۰ هزینه بیشتری نسبت به باقی‌ماندن در آن دارد. خانه‌های مناطق آفتابی اروپا پتانسیل اقتصادی بیشتری برای خودکفایی دارند. مناطقی که مساحت سقف خانه‌ها بیشتر است، مانند فرانسه، نیز پتانسیل بیشتری برای ترک شبکه دارند. همچنین در کشورهایی با هزینه برق بالا، مثل آلمان، انگیزه مالی باقی‌ماندن در شبکه برق پایین است.

با این که خودکفایی کامل مزیت اقتصادی ندارد، خودکفایی جزئی که در آن یک خانه به شبکه برق متصل می‌ماند اما بخشی از انرژی مورد نیازش را خود تهیه یا در تکنولوژی‌های کاهش مصرف انرژی سرمایه‌گذاری می‌کند می‌توانند هزینه‌های برق خانه‌ها را به‌‌طور قابل قبولی کاهش دهند.

درجه خودکفایی بهینه برای خانه‌ها متفاوت است؛ برای مثال، در آلمان خودکفایی ۷۳ درصدی در سال ۲۰۲۰ و ۷۸ درصدی در سال ۲۰۵۰ از لحاظ اقتصادی بهینه است. با اتکای کمتر خانه‌ها به شبکه‌های برق، هزینه تأمین برق و نگهداری این شبکه‌ها افزایش می‌یابد و می‌تواند انگیزه‌ای مضاعف برای خودکفایی خانوارها ایجاد کند.

 

 

منبع: گیماتک

 

 

 
بیشتر بخوانید :
گجت‌های کاربردی که زندگی شما را آسان‌تر می‌کنند

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بیشتر بخوانید: